Choroba wieńcowa, określana inaczej mianem choroby niedokrwiennej serca, jest to niezwykle niebezpieczny stan, którego konsekwencją może być niewydolność serca. Przyczyną jej powstawania jest miażdżyca, która związana jest z niedotlenieniem komórek mięśnia sercowego. 

Leczenie tego stanu w głównej mierze opiera się na zapobieganiu rozwijania się tej choroby, dlatego też warto ją poznać, zrozumieć i wykluczyć rzeczy, które za jej rozwój mogą być odpowiedzialne. W tym artykule postaramy się spojrzeć na chorobę wieńcową nieco bliżej. Wskażemy, jakie objawy powinny nas zaniepokoić, co wpływa na rozwój miażdżycy i w konsekwencji niedotlenienia komórek mięśnia sercowego. Postaramy się także wskazać, co warto wprowadzić lub jakie złe nawyki zmienić, by móc przed tym stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet i życiu się uchronić.

 

Choroba wieńcowa, czyli co to właściwie jest?

Określana jako choroba niedokrwienna serca- choroba wieńcowa stanowiąca zespół objawów wywołanych zbyt małą ilością tlenu i składników odżywczych w komórkach mięśnia sercowego. Każdy z nas doskonale wie, iż tlen jest komórkom niezbędny. Ilość dostarczanego tlenu jest uwarunkowana wieloma czynnikami, w tym anatomiczną budową naczyń krwionośny, stopniem wymiany gazowej, jaka ma miejsce w narządzie oddechowym, a także liczbą krwinek i hemoglobiny. Tlen do serca dostarczają tętnice wieńcowe. Oplatają one mięsień sercowy i w ten sposób odżywiają jego komórki. Takie tętnice podzielić możemy na : lewą i prawą. Odchodzą one od aorty. 

 

Choroba wieńcowa - co powoduje jej wystąpienie?

Przyczyny choroby wieńcowej mogą być różne. Podzielić można je jednak na dwa rodzaje, w zależności od czynników. I tak wyróżnia się czynniki pierwotne i wtórne. Do czynników pierotnych, związanych ze zmianami w naczyniach wieńcowych zalicza się między innymi:

  • miażdżyca tętnic wieńcowych
  • magazynowanie w ścianach tętnic wieńcowych produktów, które mają nieprawidłową przemianę metaboliczną
  • zator tętnicy wieńcowej
  • zwężenie tętnicy wieńcowych
  • wrodzony niedorozwój tętnic wieńcowych
  • urazy

Do czynników wtórnych należą:

  • niedociśnienie
  • nieprawidłowości w zakresie skurczu ściany tętnicy wieńcowej
  • anemia
  • skurcz tętnicy wieńcowej
  • zatrucie tlenkiem węgla
  • zwężenie światła tętnicy związanego z nieprawidłowym przebiegiem nadtętniczo mostków mięśniowych

Największym problem XXI wieku jest - cholesterol, a obok niego tłuszcz i inne szkodliwe substancje. Te odkładają się w tętnicach wieńcowych i prowadzą do niszczenia ścian naczyń krwionośnych. Poprzez takie działanie powstają blaszki miażdżycowe, doprowadzając do zwężania dopływu krwi do serca. Rozwijająca się w ten sposób miażdżyca jest niezwykle niebezpieczna w swoim działaniu. Sam rozwój choroby wieńcowej to jedna z jej konsekwencji, ale dalej może to doprowadzić do powstawania skrzepów, które to są przyczyną zatorów. 

choroba wiencowa zablokowane zyly 

Choroba wieńcowa - po czym poznać ten stan chorobowy?

Nie powinno się bagatelizować żadnych objawów, które wywołują w nas niepokój. Co więc powinno wzbudzić naszą czujność? W jakich sytuacjach niezbędna będzie konsultacja lekarska? Objawy choroby wieńcowej to:

  • płytki oddech
  • ból w klatce piersiowej, promieniujący do żuchwy, pleców i do lewej kończyny
  • ucisk za mostkiem
  • mdłości
  • pocenie się
  • szybkie bicie serca
  • kołatanie serca
  • zawroty głowy
  • osłabienie
  • śmierć

 

Choroba wieńcowa - jak ją wykryć?

Nie w każdym przypadku pojawiają się objawy, które mogą sugerować wystąpienie tej właśnie choroby. Co więcej, wszelkie objawy wymagają odpowiedniej diagnostyki, tak, aby mieć pewność, z czym faktycznie mamy do czynienia. I tak diagnostyka choroby wieńcowej to przede wszystkim wywiad lekarski i badania dodatkowe, w tym między innymi EKG, echo serca, jak również badanie enzymów sercowych, a w skrajnych przypadkach koronarografia. Jeśli wyniki nie są jednoznaczne, niezbędna może okazać się tomografia wykorzystująca emisję pozytronową. 

 

Choroba wieńcowa - jak leczyć? 

Leczenie choroby wieńcowej opiera się w głównej mierze na prowadzeniu zdrowego trybu życia, a więc odpowiednia, zbilansowana dieta, w której jak najmniej powinno znaleźć się tłuszczy zwierzęcych, a do tego aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz unikanie stresów. Niezbędne jest także życie bez nałogów, a więc bez palenia papierosów, picia alkoholu czy stosowania różnego rodzaju używek. Doskonale sprawdza się tutaj suplementacja kwasem foliowym. Często niezbędne jest podawanie także leków, w tym kwasu acetylosalicylowego, beta - blokerów, klopidogrelu, inhibitorów konwertazy angiotensyny II, a także leków metabolicznych, nitrogliceryny czy też leków, które obniżają stężenie lipidów we krwi. 

Jeśli choroba wieńcowa ma bardzo zaawansowany stan, niezbędne mogą być bardziej zaawansowane działa jak: koronarografia -  czyli wprowadzenie balonu, którego celem jest poszerzenie światła tętnicy wieńcowej;  angioplastyka - czyli wszczepienie stentu, którego celem jest utrzymanie drożności tętnic; lub wszczepienie by - passów - jest to rozwiązanie, które spełnia rolę zamkniętej tętnicy.

 

5 produktów niezbędnych w diecie osoby z chorobą wieńcową

Podstawą diety osób narażonych na chorobę wieńcową i tych, które z chorobą już się zmagają są przede wszystkim produkty pełnoziarniste (chleby i makarony z pełnego ziarna, brązowy ryż, grube kasze – pęczak, gryczana i jaglana) warzywa jako źródło błonnika, witamin i przeciwutleniaczy (zwłaszcza zielone, bogate w w kwas foliowy), owoce, produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby i owoce morza oraz oleje. Należy zwracać uwagę na i wybierać produkty bogate są w błonnik, witaminę C, mikro i makroelementy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Chorzy powinni natomiast unikać produktów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych (tłuste mięso czy pełnotłuste produkty mleczne), a także napojów słodzonych cukrem.

Bez wątpienia choroba wieńcowa jest niezwykle poważnym stanem, który wymaga szybkiej diagnozy, zmiany trybu życia, często także inwazyjnego leczenia. Patrząc na rokowania, te uzależnione są przede wszystkim od tego, w jakim stadium chorobowym pacjent się znajduje, ile ma lat i czy występują u niego choroby współistniejące. U części pacjentów konsekwencją tej choroby jest zawał mięśnia sercowego, u części nawet i śmierć. W żadnym wypadku więc nie można stanu tego lekceważyć.

Na stronie sklepu medycznego Kredos można znaleźć wiele przydatnych informacji odnośnie tej właśnie choroby.

dieta na serce