Choroby serca w krajach wysokorozwiniętych stały się najczęstszą przyczyną zgonów, znacznie wyprzedzając w statystykach nowotwory. Mimo coraz skuteczniejszych metod leczenia i zapobiegania, zapadalność na choroby serca jest większa niż kilkadziesiąt lat temu. Do ich powstania, przyczynia się w dużej mierze życie w pośpiechu, stres, czynne i bierne narażenie na dym tytoniowy, alkohol oraz nieracjonalna dieta, bogata w syntetyczne tłuszcze i rafinowany cukier.

Niestety, Polacy nie dbają o swoje serca. Co więcej, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma problem z układem krążenia. Do kardiologów przychodzą zdecydowanie za późno, gdy choroba wchodzi w kolejne stadium. Na co należy więc zwrócić uwagę aby rozpoznać wczesne symptomy chorób układu sercowo-naczyniowego? Dobrze jest zwracać uwagę na wiele objawów, które mogą świadczyć o chorobie serca. Najczęściej choroby układu krążenia kojarzymy z bólem w klatce piersiowej, nieregularnym tętnem czy dusznościami. Natomiast istnieje wiele z objawów które może wydawać się naprawdę dziwnych i trudno przypisać je chorobom układu krążenia. 

 

Jakie typowe objawy świadczą o chorobach serca?

Jak każda choroba, tak i przypadłości związane z chorobami układu krążenia dają wiele znaków, że z sercem nie dzieje się dobrze. Wśród najczęściej występujących objawów, zaliczanych do typowych, należą:

  • ból w klatce piersiowej - zaczyna się pośrodku klatki piersiowej i towarzyszy mu najczęściej również ściskanie oraz duszenie. Może on promieniować do ramion, szyi i żuchwy. Pojawia się on często w czasie wysiłku lub zdenerwowania i wkrótce ustępuje. Ma on charakter dławicowy i związany jest z niedokrwieniem mięśnia sercowego a dokładnie dysproporcją między zapotrzebowaniem a podażą tlenu. Zaleca się wykonanie badania EKG, celem sprawdzenia kondycji serca.
  • kołatanie serca to zaburzenie rytmu jego pracy, które tłumaczy się jako silnie odczuwane, przyspieszone bicie. Po nim odczuwalny jest gwałtowny, silny skurcz, jakby serce chciało nadrobić i wyrównać swój rytm.
  • duszność związana z chorobą serca pojawia się nawet po spokojnym spacerze czy wręcz podczas odpoczynku albo bez wyraźnego powodu. Wprawdzie charakterystyczna jest ona dla chorób układu oddechowego, ale może też świadczyć o niewydolności układu sercowo-naczyniowego.
  • zmęczenie bywa skutkiem osłabienia naszej serca, które nie tłoczy krwi w ilości wystarczającej do odżywienia komórek. Spadająca w ciągu dnia wydolność organizmu, może być objawem m.in. zapalenia mięśnia sercowego oraz niewydolności lewej komory serca, a także w przebiegu zapalenia mięśnia sercowego.
  • zawroty głowy i omdlenia - kiedy serce nie dostarcza do mózgu dostatecznej ilości krwi z tlenem, po około 10 sekundach takiego niedotlenienia dochodzi do omdlenia. Omdlenie może być efektem zaczopowania tętnic, które zaopatrują mózg w krew z tlenem. Natomiast zawroty głowy są często bezpośrednim wynikiem złego stanu serca, które nie pompuje ono wystarczająco dużo utlenionej krwi do mózgu.
  • obrzęki - pojawiające się  na nogach wokół kostek stóp, w dolnej części tułowia oraz klatce piersiowej i mogą mieć związek z zaburzeniami pracy serca oraz wynikać z jego niewydolności i słabego krążenia krwi. Zlokalizowane w okolicy brzucha i na nogach, świadczą zwykle o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego. Objawem chorego serca może być również zwiększony obrzęk stóp i kostek.
  • zasinienie skóry - choroby serca miewają także objawy skórne. Są nimi zasinienia i obrzęki lokalizujące się zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych. Zwykle związane są z niewydolnością mięśnia sercowego, spowodowaną zaburzoną funkcją prawej komory serca oraz niektórymi wadami zastawkowymi serca.
  • bezdech senny - kiedy podczas snu, chrapanie jest przerywane przez pauzy w oddychaniu, niedotleniony mózg wysyła sygnały do serca i naczyń krwionośnych, aby ciężej pracowały, zapewniając szybszy przepływ krwi. Rodzi to ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, udarów mózgu i niewydolności serca.

choroby serca 

Nietypowe objawy chorób serca

Jak się okazuje, jest wiele oznak, które mówią o tym, że z naszym sercem nie dzieje się najlepiej. Do grupy nietypowych objawów świadczących o problemach kardioogicznych należą m.in.:

  • żółta wysypka - wyjątkowo wysoki poziom trójglicerydów może powodować wystąpienie wysypki w kształcie bąbelków, zlokalizowanej wokół kostek i palców u rąk i nóg. Jest to Xanthoma - choroba skóry, w której cholesterol gromadzi się w postaci podskórnych guzków na górnej lub dolnej powiece, oraz w okolicach nosa. Owe żółte kępki wskazują iż poziom cholesterolu we krwi jest podwyższony, co z kolei jest bardzo niebezpieczne dla serca i może doprowadzić do miażdżycy naczyń, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca lub udaru mózgu.
  • plamki krwi pod paznokciami - jeżeli pod paznokciami, które nie uległy żadnemu urazowi znajdują się małe plamki zakrzepniętej krwi, może to świadczyć o zakażeniu wsierdzia i doprowadzić do infekcyjnego zapalenia wsierdzia, które na ogół rozwija się w obrębie zastawek serca.
  • palce dobosza - pogrubiałe końcówki palców, powiększone i wyraźnie zaokrąglone paznokcie - tak wyglądają tzw. palce dobosza, nazywane też pałeczkowatymi lub palcami Hipokratesa. Mogą świadczyć o niedotlenieniu i chorobach z nim związanych, np o wrodzonych siniczych wadach serca. Ból szczęki i ból ramienia
  • ból szczęki, nieraz opisywany jako uczucie silnego bólu zęba, może być symptomem zawału serca. Jeżeli oprócz bólu szczęki, pojawia się uczucie ucisku w klatce piersiowej, kołatania serca czy nudności, może to świadczyć o zbliżającym się zawale.
  • przykry zapach z ust i krwawienie dziąseł - mogą być wczesnymi symptomami chorób serca i układu krążenia. Jedna z bakterii powszechnie kojarzonych z chorobami przyzębia - Streptococcus sanguinis, może wywołać zapalenie wsierdzia. Zdaniem badaczy z Wielkiej Brytanii, bakterie odpowiedzialne za chore dziąsła przedostają się do krwiobiegu, a następnie pobudzają płytki krwi do tworzenia zakrzepów, co stwarza ryzyko zatoru naczyń krwionośnych
  • znak Franka na uchu - nietypowa zmarszczka na płatku ucha może być jednym z pierwszych objawów niewydolności serca. Odkrył to lekarz Sanders T. Frank, który powiązał pojawienie się pionowej bruzdy na uchu ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia miażdżycy. Ponad 40 różnych badań potwierdziło związek między nietypowym wyglądem płatka ucha a jej zwiększonym ryzykiem
  • ból ramienia - pojawia się nagle, najczęściej w lewym ramieniu, jest narastający i promieniuje w dół. 

Kolejnym objawem, który może świadczyć o chorobach serca jest sztywnienie kręgosłupa. Może być ono związane z niewydolnością serca, udarami oraz innymi dolegliwościami ze strony układu krążenia. O chorobach serca, mogą świadczyć również częste migreny, gdyż bóle głowy, to często skutek nadciśnienia tętniczego lub choroby wieńcowej. Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek z tych objawów, powinniśmy zgłosić się do kardiologa, który przeprowadzi wywiad, zmierzy ciśnienie, osłucha serce i skieruje na dodatkowe badania, jeśli okaże się to konieczne.