Recenzja najnowszego aparatu do EKG: String Opus Mini - Targi Arab Health w Dubaju

Dotarłam na Targi Medyczne Arab Health Dubai 2021. Na zewnątrz temperatura dochodzi do 50°C, ale w hali wystawowej panuje miły chłód. Jest barwnie, międzynarodowo i nowocześnie. Rozglądam się za aparatem do EKG idealnym dla naszej nowo otwartej przychodni. Wśród wielu stoisk wypatruję stoisko polskiej firmy String, którą śmiało można nazwać Coco Chanel na rynku aparatów do EKG, ponieważ wyznacza światowe trendy. Rzuca mi się w oczy designersko i nowocześnie wyglądający aparat EKG, którego jeszcze nie widziałam. Udaje mi się porozmawiać z jego głównym konstruktorem: Panem Konradem Tarankiem, który wyczerpująco odpowiada na wszystkie pytania dotyczące nowinek technicznych:

- Ten elektrokardiograf będzie hitem nadchodzącej epoki, powiedział główny konstruktor aparatu.

Jak można się było spodziewać, aparat, mimo że jest absolutną nowością, już zdobył serca klientów rynku bliskowschodniego, afrykańskiego i azjatyckiego. Nie tylko z powodu wyglądu, choć nie bagatelizujmy go. Jeśli możemy wybrać między tak bajecznym aparatem EKG, jakby z innej epoki, a staromodnym, z koszmarnie topornym wyglądem, trudnym i skomplikowanym w obsłudze aparatem starej konstrukcji, gdzie ekran niby dotykowy, nie daje się nacisnąć oraz z tandetnego plastiku przebarwiającym się pod wpływem środków dezynfekcyjnych i niepasującym do wyważonego wizualnie wnętrza gabinetu, to ja zdecydowanie wybieram Elektrokardiograf Opus Mini z nad wyraz ciekawym i nowoczesnym designem, skrojonym dla placówek medycznych na miarę XXI wieku. Opus Mini to arcyciekawy aparat ekg rejestrujący prądy czynnościowe mięśnia sercowego, zaprojektowany przez najlepszych projektantów z iście smukłą linią, jak w najlepszych markach samochodów. To może być jego główną ozdobą, nie tracąc nic na jakości i niezawodności. Wielu z nas wybierze właśnie to cudeńko inżynierii medycznej. Firma String wykonało kawał dobrej roboty projektując obudowę z wysokiej jakości plastiku w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej. Producent zastosował wysokiej jakości barwniki, dzięki którym czerń pozostanie głęboka w każdych warunkach. Miła dla oka jest również faktura obudowy – przypominająca szczotkowane aluminium, prezentująca się nowocześnie i elegancko.

elektrokardiograf string mini

Jestem bardzo ciekawa, co to cacuszko ma w środku. Jak się okazuje, zostało naszpikowane nowoczesną technologią dokładnie w takim stopniu, by korzystanie z niego było przyjemne i pozwalało na bezkompromisową jakość badań. Dzięki firmie String mogliśmy zajrzeć do środka elektrokardiografu i podpatrzeć nowinki technologii medycznych i precyzyjnej elektroniki. Tu wewnątrz wszystko na tip top, po prostu bajeczka. Procesor najnowocześniejszy o najwyższej prędkości niespotykany jak dotąd w sprzęcie medyczny daje mu solidnego kopa, podzespoły elektroniczne, RAM, chipset, panej dotykowy pojemnościowy - wszystko topowe.

Pierwsze, na co zawsze zwracam uwagę, to czułość aparatu. Dokładna diagnoza, szczególnie w badaniach klinicznych i kardiologii to w naszej przychodni priorytet. Opus String Mini ma częstotliwość próbkowania 32 000 Hz na kanał, podczas gdy inne starszej generacji aparaty – między 2 000 a 6 000 Hz. Poprzednik Opusa Mini (String Opus 1) ma 16 000 Hz, z możliwością zwiększenia do 32 000 – tutaj 32 000 otrzymujemy od ręki i w cenie. Łał. To powalająca wartość próbkowania dla zapisu ekg powoduje, że ten aparat dokładnie zdiagnozuje wszystkie załamki w zapisie ekg. Ten parametr stawia go w czołówce elektrokardiografów gotowych sprostać wymagające badania ekg, które my stosujemy własnie w badaniach klinicznych.

Drugi konieczny do spełnienia warunek w nowoczesnej przychodni to najnowsze technologie, przede wszystkim odpowiedzialne za łączność. Spójrzmy, co potrafi Opus String Mini… O kurczę, jak fajnie! Aparat ma połączenie nie tylko z Wi-Fi, ale również z Internetem. Oczyma wyobraźni widzę, jak w mojej przychodni pielęgniarka w gabinecie zabiegowym wykonuje EKG, podczas gdy kardiolog w swoim gabinecie spokojnie przyjmuje pacjentów… A po skończonym badaniu zapis EKG drukuje się dzięki sieci WIFI na drukarce stojącej wprost na biurku lekarza. Halo, a gdzie jest lekarz? Ach 2 pietra wyżej… Nic nie szkodzi. Puszczamy wydruk bezpośrednio na drukarkę na oddziale, gdzie nasz doktor jest. To fantastyczne udogodnienie. Nieocenione w czasie pandemii i nie tylko! Bezpieczeństwo epidemiologiczne lekarzy i pacjentów to podstawa. Kolejna istotna rzecz to bezpieczeństwo danych. Dlatego tak ucieszyło mnie odkrycie, że wszystkie dane mogę wyeksportować w standardzie HL7, DICOM, w systemach PACS, RIS oraz HIS obsługujących pliki w formacie PDF, XML lub SCP. Tak samo zresztą jak w Opus 1.

 

To się sprawdzi w mojej przychodni.

Ostatni z priorytetów – prosta obsługa. Tylko trzy przyciski, zamiast szeregu guzików, plastikowych klawiatur membranowych, jak w innych aparatach do EKG. A więc może być unikalnie, kompaktowo i nowocześnie – wielkie brawa dla projektanta! Aparat posiada 8-calowy ekran – znaczy to, że producent dołożył 1 cal względem innych aparatów w tym zakresie cenowym. Wygodny, taki jak w telefonie komórkowym czy w tablecie. Mogę łatwo znaleźć to, co mnie interesuje, nie nadwerężając wzroku. Jeszcze jeden test – wkładam rękawiczkę i przeskakuję po pozycjach menu – jest równie komfortowo, nie muszę się wwiercać palcem w ekran. I podobnie jak w Opus 1, po menu poruszam się intuicyjnie.

Jedyną istotną różnicą między Opus 1 a Opus Mini, poza większą fabryczną czułością najnowszej wersji, jest rozmiar. Pociąga to za sobą miniaturyzację wbudowanej drukarki – do Opus Mini wchodzi papier o formacie 112 mm. Jednak nie przeszkadza mi to, ponieważ mogę podpiąć aparat do wewnętrznej sieci LAN (przez kabel) lub połączyć z drukarką przez Wi-Fi (bezprzewodowo). To drugie oznacza całkowitą swobodę: aparat wraz z równie eleganckim i funkcjonalnym wózkiem może się poruszać po terenie przychodni czy szpitala, a wyniki badań będą się drukować na wybranej stacjonarnej drukarce laserowej. Lekko, wygodnie i ekonomicznie.

Na koniec swojego spotkania z Panem Konradem Tarankiem poprosiłam o możliwość przetestowania aparatu na żywo. Nie było z tym problemu – obsługa targów dostarczyła parawan, za którym mogliśmy ukryć ochotnika przed bacznym spojrzeniem zwiedzających i przeprowadzić badanie testowe. Mogłam też wypróbować aparat w konfiguracji z innymi urządzeniami. Przez port HDMI można podłączyć pełnoekranowy 80 calowy telewizor OLED. Z kolei przez Bluetooth możemy podłączyć bezprzewodowo myszkę i klawiaturę. I to było apogeum mojego szczęścia. Za pacjentem na ogromnym ekranie zawieszonym na ścianie rozwijała się wstęga zapisu ekg jak w kinie. Jakość zapisu ekg obłędna.

Wygląda na to, że jest to urządzenie doskonałe do zastosowania w każdej placówce: przychodni, szpitalu, prywatnym gabinecie lekarskim. Doskonale poradzi sobie również w karetce pogotowia czy helikopterze ratunkowym, pozwalając na błyskawiczną i dokładną diagnozę jeszcze przed dotarciem pacjenta na SOR.

mezczyzna podczas badania czarnym elektrokardiografem string opus mini 

Czym jeszcze aparat może nas zaskoczyć? Kiedy kończą się materiały eksploatacyjne, takie jak papier czy tusz, aparat sam nam o tym przypomni. A my, kilkoma kliknięciami w ekran monitora w aparacie, możemy zamówić to, czego brakuje, z poziomu urządzenia. Co ważniejsze, z opcji dodatkowo płatnej możemy korzystać z dożywotniej aktualizacji oprogramowania, dzięki której będziemy mogli stale wzbogacać aparat o nowe funkcje.

Pora na podsumowanie. Co mi osobiście wydało się najważniejsze? Z pewnością wyjątkowo duża czułość w połączeniu z nieograniczoną łącznością i bezpieczeństwem danych. Możliwość przesłania badania przez Internet na inne urządzenia, w tym aparat EKG, i wydrukowania go na nim, dodajmy – badania przeprowadzonego na najwyższym poziomie, w pełni diagnostycznego. Taka możliwość jest po prostu bezcenna, gdy ludzkie życie jest zagrożone, a w grę wchodzi tylko telemedycyna. Specjalista nie zawsze jest na miejscu, a z wykonaniem badania często nie można czekać. Do tego wszelkie dane medyczne są bezpieczne, a aparat swobodnie można łączyć z innymi urządzeniami, w zależności od potrzeb. Wreszcie – komfort pracy na najwyższym poziomie i unikalny, nowoczesny, a zarazem ponadczasowy wygląd sprawiają, że od tego aparatu trudno odejść, gdy już raz się go zobaczy. Tak, EKG jest krytycznie ważnym badaniem, a jego wykonywanie z tym aparatem to nie tylko konieczność, ale i przyjemność. String Opus Mini zasługuje na podium. Brawo. Brawo. Brawo.